Zużywasz Mniej, Zyskujesz Więcej - to hasło przewodnie Zielonego Miesiąca w fabryce Toyoty w Wałbrzychu, corocznej kampanii mającej na celu promowanie ekologicznych zachowań i praktyk w pracy i w domu wśród pracowników fabryki. Zielony Miesiąc organizowany jest w Toyocie od siedmiu lat. W ramach tegorocznej edycji zorganizowany został m.in. konkurs fotograficzny o tematyce związanej z hasłem Zielonego Miesiąca, konkurs na kaizen czyli usprawnienie dotyczące ochrony środowiska. W centrum sportowo-konferencyjnym Toyoty - Taiikukan zorganizowana została specjalna ekspozycja z ekologicznymi rozwiązaniami, które można zastosować w domowej łazience takimi jak perlatory czyli rozrzedzacze wody, fotoczujniki czy inne energooszczędne urządzenia. Wszyscy pracownicy, którzy wzięli udział w ankiecie na temat zasad środowiskowych obowiązujących w zakładzie otrzymali ekologiczny upominek - specjalną klepsydrę uświadamiającą jak długość kąpieli wpływa na zużycie wody.
Działania w ramach zielonego miesiąca były również dobrą okazją do zaprezentowania pracownikom nowego 5-letniego planu środowiskowego w zakładzie. Plan ten realizowany będzie jako kontynuacja idei Zielonej Fabryki w Zielonym Mieście. „Moim marzeniem jest aby za pięć lat nasza fabryka była postrzegana jako lider działalności środowiskowej wśród wszystkich fabryk Toyoty w Europie” - stwierdza Dariusz Mikołajczak Wiceprezes Toyota Motor Manufacturing Poland. W tym roku wałbrzyska fabryka skupia swoje wysiłki na ograniczeniu zużycia energii używanej do procesu produkcyjnego m.in. dzięki powołaniu i przeszkoleniu specjalnej grupy, której zadaniem jest analiza konsumpcji energii i wprowadzenie proekologicznych rozwiązań. Działania fabryki na rzecz ochrony środowiska to również akcje skierowane do społeczności lokalnej. Przykładem jest Fundusz Toyoty powołany w lutym 2011 r. , który umożliwia organizacjom non-profit realizację ciekawych i oryginalnych projektów na terenie powiatu wałbrzyskiego.
W konkursie grantowym wybranych zostało siedem najlepszych projektów ekologicznych spośród 27 zgłoszonych, które realizowane są w okresie kwiecień-październik 2011. Z efektów ich pracy skorzysta ponad 7 tys. osób. Innym przykładem działań w tym zakresie jest projekt „Zielony Wałbrzych” , który jest odpowiedzią na tegoroczne hasło Zielonego Miesiąca. W ramach niego stworzony został portal ZielonyWałbrzych.pl, który jest narzędziem umożliwiającym przeprowadzenie praktycznego audytu gospodarstwa domowego oraz monitoring zużycia energii i wody ale jednocześnie podsuwającym proekologiczne rozwiązania do naszego domu. Jest on także forum wymiany informacji o lokalnych inicjatywach podejmowanych na rzecz środowiska naturalnego, do których każdy z nas może się dołączyć. W ramach tej akcji organizowany jest także konkurs na najbardziej ekologiczną rodzinę z powiatu wałbrzyskiego. Do wygrania jest wyjazd o wartości 5.000 zł.
Już 1000 świdnickich rodzin skorzysta z ulg jakie daje Świdnicka Karta Dużej Rodziny. Przy korzystaniu z całej oferty, rodzina może zaoszczędzić nawet niemal 3 tysiące złotych rocznie. Teraz również ulg można szukać poza miastem dzięki Krajowej Karcie Dużej Rodziny.
czytaj więcejNiemal 330 dzieci poszło do pracy by nauczyć się odpowiedzialności i oszczędności. Każde z nich poprzez agencję pracy znalazło pracę w takich zawodach jak: dziennikarz, policjant, strażak, górnik czy fotograf. Najmłodsi wybrali nawet swojego prezydenta. Tak właśnie wygląda Miasto Dzieci w Świdnicy. Klucze do bram Miasta przekazał Wojcieh Murdzek.
czytaj więcejW swojej kolekcji ma blisko 700 dzwonków z 60 krajów świata. - Najmniejszy może mieć jakieś 3 milimetry wysokości, ale ledwo się telepie. Natomiast największy waży 1,65 kilograma – opowiada Marian Łysakowski, mieszkaniec Zielonej Góry, który wypoczywa w Uzdrowisku Szczawno – Jedlina.
czytaj więcej
Postawiono pięć przystanków dydaktyczno - przyrodniczych, przebudowano 1,5 km ścieżek, rozbudowano i ogrodzono plac zabaw dla dzieci z siłownią terenową. Dodatkowo posadzono drzewa i rośliny ozdobne. Park Sobieskiego oddany do użytku mieszkańcom.
Modernizacja największego parku w mieście rozpoczęła się rok temu. Udało się pozyskać na ten cel prawie 1,5 miliona złotych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013. W pierwszym etapie rewitalizacji utworzono trasy przyrodniczo- edukacyjne. Stworzono 5 przystanków dydaktyczno - przyrodniczych: teren „kamieniołomów”,aleja kasztanowców, „stok narciarski” - punkt widokowy na Stary Zdrój, Ptasią Kopę, Wzgórze Giedymina, „Schronisko Harcówka” - „okno widokowe” na panoramę Śródmieścia i kompleks leśny Góry Chełmiec oraz „Różanka”. Ponadto przebudowano 1,5 km ścieżek.
Ponad 2 tysiące podpisów zebrali już właściciele placówek handlu detalicznego, zakładów (punktów) gastronomicznych i usługowych na terenie miasta Wałbrzycha przeciwko decyzji rady miejskiej, która zabrania prowadzenia im działalności w godzinach 23.00 a 6.00. Od Nowego Roku w nocy działać będą mogły tylko apteki, stacje paliw, hotele, motele i pensjonaty. Zdaniem wielu przedsiębiorców podjęta przez radnych decyzja spowoduje zmniejszenie dochodów. Część z nich sugeruje, że może doprowadzić nawet do bankructwa. Dlatego rozpoczęli zbieranie podpisów przeciwko podjętej uchwale. Nie potrafią zrozumieć powodów, dla których radni zagłosowali za przyjęciem tej propozycji.